Area Manager ds. Logistyki Fashion

momox is Europe’s leading online buying-and-selling service for books, CDs, movies, games and fashion. We buy used products via momox.de and the momox app (iOS and Android) at fixed prices. The purchased items are sold via our online shops www.medimops.de (media) and www.momoxfashion.com (fashion) and marketplaces such as Amazon and eBay, faithful to the slogan “We give products a second life”. With revenues of over 300 million euros and around 1,900 employees at four locations, we are growing steadily.

YOUR MISSION

TWOJE ZADANIA

  • Kontrola i koordynacja procesów logistycznych w części Fashion
  • Merytoryczne i dyscyplinarne zarządzanie zespołem
  • Wspieranie i kontrolowanie pracy Team Leaderów
  • Monitorowanie KPI i operacyjne zarządzanie procesami Fashion
  • Planowanie zasobów ludzkich
  • Opracowywanie i monitorowanie osiągania wyznaczonych celów
  • Bieżąca analiza procesów i wdrażanie optymalizacji
  • Raportowanie do kierownika oddziału
  • Zapewnienie i kontrola przestrzegania zasad BHP
  • Ścisła współpraca ze wszystkimi działami w firmie

YOUR PROFILE

TWÓJ PROFIL

  • Ukończone studia wyższe w zakresie logistyki lub porównywalne wykształcenie
  • Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego lub angielskiego
  • Doświadczenie na stanowisku kierowniczym
  • Dobra znajomość obsługi komputera (pakiet MS Office, aplikacje google)
  • Doskonałe umiejętności analityczne i koncepcyjne
  • Umiejętności komunikacji i pracy w grupie

YOU CAN LOOK FORWARD TO

We value diverse teams for many reasons and are happy to welcome you, independent from your nationality, ethnic origin, gender, religion, disability, age or sexual orientation. What matters to us is that you are passionate, talented, willing to learn and want to grow with us.

If you have any further questions, feel free to call: Danuta Wójcik (Recruiting), Tel:

You can find more information about us here: momox.biz/en/career/

This is the right challenge for you? Apply now!