Specjalista ds. Lean Management

momox is Germany’s leading online buying-and-selling service, where everyone can turn their books, films, CDs, games and clothes into money. Via www.momox.de and the momox app (iOS and Android) we buy used products at fixed prices. We offer the purchased items for sale in our online shops www.medimops.de (media) and www.ubup.com (fashion) and other marketplaces such as Amazon and eBay, faithful to the slogan “We give products a second life”. Since starting, we have grown to become a company of 1,800 dedicated people at four locations in Berlin, Leipzig, Neuenhagen and Stettin. We are active in Germany, Austria, France and Great Britain. In 2018 our employees generated a revenue of 200 million euros. Since our launch, we have bought to sell more than 190 million items.

The people working for us are as diverse as our products. Logistics experts, team players, communication geniuses, creative minds, IT specialists and many more give their best at our four locations. We are still looking for new enthusiastic colleagues.

YOUR MISSION

TWOJE ZADANIA

  • analiza procesów logistyki pod kątem eliminacji błędów i strat
  • proponowanie i prowadzenie projektów optymalizacyjnych mających na celu zwiększenie produktywności, obniżenie kosztów, podwyższenie jakości, usprawnienie łańcucha dostaw
  • inicjowanie rozwiązań optymalizacyjnych w obszarze organizacji
  • identyfikacja obszarów do doskonalenia wraz z przeprowadzeniem działań naprawczych
  • współpraca z innymi działami w celu tworzenia procedur i instrukcji
  • nadzór nad wprowadzeniem metodologii Lean
  • kontrola nad wprowadzonymi zmianami
  • rozwój kultury ciągłego doskonalenia

YOUR PROFILE

TWÓJ PROFIL

  • minimum 3- letnie doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku
  • wykształcenie wyższe związane z logistyką lub produkcją
  • znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym
  • praktyczna znajomość filozofii i narzędzi Lean (Kaizen, A3, 5S, Pareto, PDCA, VSM, TPM, Kanban, Ishikawa)
  • umiejętność zarządzania projektami
  • bardzo dobra organizacja pracy oraz dbałość o procedury i dokumenty
  • wielozadaniowość, inicjatywa
  • prawo jazdy kat. B

YOU CAN LOOK FORWARD TO

OFERUJEMY

  • stabilne zatrudnienie w międzynarodowej firmie oparte o umowę o pracę
  • prywatną opiekę medyczną
  • pracę w zgranym zespole

If you have any further questions, feel free to call: Danuta Wójcik (Recruiting), Tel:

You can find more information about us here: momox.biz/en/career/

This is the right challenge for you? Apply now!