Office Coordinator

momox is Germany’s leading online buying-and-selling service, where everyone can turn their books, films, CDs, games and clothes into money. Via www.momox.de and the momox app (iOS and Android) we buy used products at fixed prices. We offer the purchased items for sale in our online shops www.medimops.de (media) and www.ubup.com (fashion) and other marketplaces such as Amazon and eBay, faithful to the slogan “We give products a second life”. Since starting, we have grown to become a company of 1,800 dedicated people at four locations in Berlin, Leipzig, Neuenhagen and Stettin. We are active in Germany, Austria, France and Great Britain. In 2018 our employees generated a revenue of 200 million euros. Since our launch, we have bought to sell more than 190 million items.

The people working for us are as diverse as our products. Logistics experts, team players, communication geniuses, creative minds, IT specialists and many more give their best at our four locations. We are still looking for new enthusiastic colleagues.

YOUR MISSION

TWOJE ZADANIA

  • Organizacja pracy biur Momox Polska w lokalizacjach: Szczecin, Stobno i Przecław;
  • Nadzór nad korespondencją pocztową oraz wewnętrznym obiegiem dokumentów;
  • Dbanie o standard wyposażenia i aranżacji biur;
  • Współpraca z serwisem sprzątającym;
  • Obsługa centrali telefonicznej;
  • Organizacja wizyt gości, spotkań na terenie firmy;
  • Prowadzenie zamówień na art. biurowe, środki czystości itp;
  • Dokonywanie zakupów związanych z prowadzeniem i działalnością biura;
  • Nadzór nad samochodami firmowymi;
  • Wsparcie w organizacji imprez i wydarzeń firmowych;
  • Bieżąca współpraca z innymi działami firmy;

YOUR PROFILE

TWÓJ PROFIL

  • Minimum 2-letnie doświadczenie na podobnym stanowisku;
  • Bardzo dobra organizacja pracy, dbałość o procedury i dokumenty;
  • Samodzielność, wielozadaniowość oraz inicjatywa;
  • Wysokie umiejętności interpersonalne;
  • Znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym;
  • Czynne prawo jazdy kat. B;
  • Dobra znajomość pakietu MS Office;

YOU CAN LOOK FORWARD TO

OFERUJEMY

  • Umowę o pracę;
  • Prywatną opiekę medyczną;
  • Stabilne zatrudnienie w międzynarodowej firmie;
  • Przyjazną atmosferę;

If you have any further questions, feel free to call: Danuta Wójcik (Recruiting), Tel:

You can find more information about us here: momox.biz/en/career/

This is the right challenge for you? Apply now!